Nie, všetci psychopati nesedia vo väzení a nemusia to byť rovno násilníci a vrahovia. Množstvo psychopatov je totiž spoločensky a kariérne úspešných a o ich podstate vie naozaj málokto. V tomto článku sa nechceme zamerať na očierňovanie povolaní, ktoré psychopati vyhľadávajú, skôr na to, ako odhaliť manipulátora alebo toxického človeka, ktorý vám vo vašej práci môže ubližovať.
Neodhalíte ich na prvý pohľad
Psychopati a manipulátori sú väčšinou ťažko odhaliteľní. Problém s tým majú aj personalisti, ktorí ich prijímajú do zamestnania. Psychopati totiž na seba berú najčastejšie podobu baránka alebo obete na dlhý čas. Sú majstrami v pretvarovaní sa a dokážu predstierať, že sú šarmantní, zábavní a charizmatickí. Tiež sa budú tváriť, že ich zaujímate. Poväčšinou sú aj úspešní v práci, ktorú vykonávajú. V podstate im praje aj súčasná doba, v ktorej sa najmä od riadiacich pracovníkov vyžaduje takýto psychologicko-psychopatický profil.
Manažéri a politici
Psychopati sú mimoriadne cieľavedomí a sebavedomí. Vôbec sa neboja riskovať, konajú rýchlo a nikdy nemajú trému. Na druhej strane, obvykle nemajú ani súcit. Presne vedia, čo chcú iní ľudia počuť a rovnako prirodzene, spontánne a pohotovo reagujú. Ktoré pracovné pozície teda ponúkajú takýmto ľuďom priam ideálne prostredie? Nikoho asi neprekvapí, že je to práve na mieste, kde je vysoká koncentrácia moci a peňazí. Na vysokých manažérskych pozíciách sa teda najčastejšie stretnete so psychopatmi, pretože táto oblasť im totiž umožňuje presadiť ich povahové rysy, vďaka ktorým sa dostanú na výslnie. Následne však so sebou stiahnu celú firmu. Psychopati sú svojimi vlastnosťami tiež ideálne vyzbrojení na oblasť politiky. Veď sa len pozrime na dejiny plné tyranov, diktátorov alebo významných politických vodcov dnes.
Ak sa nebojíte o život
Právnická kariéra umožňuje psychopatom dosiahnuť úspech napríklad na advokátskej pozícii, a to aj vďaka ich emocionálnemu odstupu, schopnosti rýchleho reagovania, sebavedomiu či šarmantného pôsobenia na druhých. Pre zdatných psychopatov je obchodnícka pozícia priam zlatou baňou. Nejde totiž o tímovú prácu, čo im mimoriadne vyhovuje. Aj medzi pracovníkmi v médiách sa vyskytuje viac psychopatov, než v iných oblastiach. Sú predsa radi videní a na svoje presadenie potrebujú viaceré “psychopatické” vlastnosti. Psychopatov nájdete aj v radoch policajtov či vojakov. Ľudia, ktorým nevadia nebezpečné a život ohrozujúce situácie, úplne normálni totiž nie sú. Psychopatom môže byť aj chirurg. Neznamená to, že by vraždil svojich pacientov, ale v kritických situáciách dokážu zachovať pokoj (čo je pre normálneho človeka mimoriadne ťažké) a sú maximálne odstrihnutí a koncentrovaní na jeden problém.