Veríte sile byliniek? Tieto by ste určite mali mať doma!

Sezóna pre bylinkárky je síce skôr na jar, ale nazbierané vysušené bylinky vám doma vydržia aj celý rok. Či už chodíte na medvedí cesnak, brezovú vodu, púčiky vŕby alebo žihľavu, každá z týchto byliniek má v sebe liečivú silu. Aké neduhy či príznaky choroby nimi vieme potlačiť?

Veríte sile byliniek? Tieto by ste určite mali mať doma!
(zdroj: unsplash.com)

Zdravie pre vaše nohy

Prvou zázračnou bylinkou je gaštan. Hoci rozhodne nemá veľkosť typických byliniek, pagaštan konský sa považuje za liečivú rastlinu. Výťažok z jeho plodov totiž využívajú ľudia s artrózou alebo dnou. Tiež zmierňuje opuchy a zlepšuje prekrvenie končatín, pretože posilňuje cievny systém a žily. Doprajte si napríklad relaxačnú masáž nôh s masťou s obsahom pagaštana konského, poprípade s alpou, ktorú už kúpite aj s výťažkom z gaštana. Ak máte kŕčové žily, masírujte len veľmi jemne bez vyvíjania prílišného tlaku. Aj výťažky z gaštanu pôsobia ako prevencia proti vzniku kŕčových žíl. Po takejto masáži vyložte nohy do vyvýšenej polohy a iba oddychujte.

Kráľovná medzi hojivými bylinkami

Bylinkou, ktorá sa v zelenej lekárni využíva od nepamäti, je kostihoj. Ako hovorí jeho názov, jeho prvotnou funkciou je liečenie kostí. Použiť ho môžete pri úrazoch svalov, pomliaždeninách, doliečovaní zlomenín či výronoch. Najlepšie je na postihnuté miesto priložiť obklad alebo sa natrieť masážnym prípravkom, ktorý obsahuje výťažok z kostihoja. Možno ste ešte nepočuli o ďalšom prírodnom zázraku – arnike. Tá je priam kráľovnou liečivých byliniek, pretože má silný upokojujúci a zoceľujúci účinok. Zahojí vám kožné zranenie, úrazy svalov a uľaví od bolesti kĺbov. Oplatí sa použiť ju, aj ak máte za sebou náročnú fyzickú aktivitu, po ktorej obvykle naše telo postihne svalovica. Pre rýchlejšiu rekonvalescenciu a regeneráciu tela je arnika to pravé orechové.

Máte ich v domácej lekárničke?

Teraz sa pozrime aj na top päť byliniek, čo sa domácej prvej pomoci týka. Prvou z nich je určite šalvia, ktorá je v mnohých krajinách považovaná za symbol dlhovekosti. Využíva sa ako kloktadlo, uľahčuje trávenie, má antiseptické a dezinfekčné účinky, pomáha pri hnačkách aj nepravidelnej menštruácii. Potom je tu levanduľa lekárska, ktorá vďaka svojej výraznej a trvanlivej aróme patrí medzi najviac voňavé byliny. Levanduľa zmierňuje bolesti hlavy, znižuje nervozitu a upokojuje nervy. Používa sa aj v aromaterapii. Nechtík lekársky je zasa vďaka svojim hojivým, upokojujúcim a antiseptickým účinkom vynikajúcim liekom na kožné problémy. Možno poznáte špecifickú vôňu ligurčeka lekárskeho, podľa ktorého má napríklad svoj názov “vegeta”. Listy sa dajú čerstvé alebo sušené použiť v mäsovom vývare a odvar vo forme čaju sa pije pri odvodnení a vylučovaní škodlivých látok z tela. A na záver sa ešte pozrime na rozmarín lekársky. Tento vždyzelený polokrík je úžasným pomocníkom v boji proti nadúvaniu, pretože podporuje dobré trávenie. Má tiež antiseptické vlastnosti a okrem toho široké využitie v domácnosti, či už ako korenina v kuchyni, prostriedok na odháňanie nepríjemného hmyzu, súčasť aromatických izbových dekorácií alebo ako súčasť domácich dezinfekčných roztokov.