Viete, ako vám vaša štítna žľaza dáva najavo, že nie je v poriadku?

Štítna žľaza je síce malý orgán, ale zodpovedný za veľké veci. Stačí, že nefunguje na 100 percent a prejavy na tele sú naozaj rozličné. Ich neliečenie vedie k rôznym ochoreniam, ktoré komplikujú život ešte viac. O aké prejavy teda ide a kedy zbystriť pozornosť?

Viete, ako vám vaša štítna žľaza dáva najavo, že nie je v poriadku?
(zdroj: unsplash.com)

Prehnaná, alebo nedostatočná činnosť

Žľaza s vnútorným vylučovaním, akou je štítna žľaza, produkuje hormóny. V prípade štítnej žľazy ide o tyroxín a trijódtyronín, ktoré majú na starosti metabolizmus a tiež rast a aktivitu ďalších systémov v tele. Štítna žľaza tiež kontroluje hladinu vápnika v krvi. Najčastejšími problémami so štítnou žľazou sú jej zvýšená, alebo naopak znížená činnosť. Hypertyreóza je tým prvým prípadom, takže pri nej je výdaj hormónov vyšší, než je potrebné. Opakom je hypotyreóza. Za týmito aj inými problémami so štítnou žľazou môže stáť viacero faktorov, ale najčastejšie ide o fajčenie, stres, nedostatok jódu, vírusové a bakteriálne infekcie alebo užívanie niektorých liekov so špecifickým zložením.

Keď z ničoho nič priberiete alebo schudnete

Najčastejšie sa porucha štítnej žľazy prejavuje únavou po prebudení. V tomto prípade ide obvykle o jej zníženú činnosť, ktorá znižuje aj výkonnosť organizmu. V takomto stave je obvykle prebúdzanie veľmi náročné. Únavou sa však môže prejavovať aj presne opačný problém, hypertyreóza. V tomto prípade je zasa z dôvodu nadbytku hormónov nedostatočný spánok. Problémy so štítnou žľazou naznačuje aj prudká zmena hmotnosti. Metabolizmus, ktorý je poškodený, totiž spôsobuje výkyvy na váhe. Ak ste napríklad nečakane a náhle pribrali, hoci sa váš kalorický príjem nijako mimoriadne nezvýšil, určite sa poraďte s lekárom aj o tejto možnosti. Lekárske vyšetrenie si žiada aj opačný problém s extrémnym a náhlym úbytkom váhy.

Rozhodený cyklus aj emócie

Ak máte naopak zvýšenú chuť do jedla a napriek veľkému príjmu potravy sa vaša váha nezvyšuje, poprípade skôr znižuje, je to opäť znak zvýšenej funkcie štítnej žľazy. Môže dokonca narušiť aj zmysel pre vôňu alebo chuť. Veľmi častým príznakom poruchy štítnej žľazy je aj pocit boľavého hrdla. V tom istom mieste je totiž umiestnená aj štítna žľaza a pri jej nesprávnej funkcii môže dôjsť k jej opuchnutiu. Tento opuch vyvíja tlak na svoje okolie, ktorý môžeme pociťovať ako bolesť. S tým súvisí aj problém s prehĺtaním, ktorý môžete mať tiež. S dysfunkciou štítnej žľazy sa niekedy dostavujú aj črevné problémy. Pretrvávajúca zápcha býva signálom nedostatočnej činnosti štítnej žľazy, častá hnačka zasa nadmernej činnosti. Pri poruche tvorby hormónov sa môžu dostaviť aj emocionálne výkyvy a náhle zmeny nálad. Môže sa stať, že vám začnú viac vypadávať vlasy, alebo pokožka bude suchšia a citlivejšia, poprípade vlhká. Rovnako ide porucha štítnej žľazy ruka v ruke s poruchami menštruačného cyklu. Buď je menštruácia nepravidelná a neprimerane dlhá či veľmi silná, alebo sú menštruačné kŕče intenzívnejšie. V extrémnejších prípadoch dochádza aj k ťažkostiam s otehotnením a menšej plodnosti. Pri každom vážnejšom náznaku teda nepodceňte svoj stav a konzultujte ho s lekárom.